Дневници на лозарството

и от стара дървесина. По принцип формирането на нови рамена и кордони става бавно на етапи, защото по-късите кордони по-добре се гарнират и по-лесно се поддържат.

Една от важните задачи на почвообработката е унищожаване на плевелната растителност. Плевелите се явяват сериозен конкурент на лозовото растение по отношение на влагата, хранителните вещества, светлината и топлината.

Дори лозя, където се практикува подпиране на леторастите на единичен кол залагат на качество и дълготрайност. Коловете осигуряват по-добро разпределение на топлината и проветрение на лозите и предпазват леторастите от прекършване под напора на ветровете и дъждовните порои.

В обратния случай започва напъпването на пъпките и хранителните вещества тръгват.

През лятото трябва да почистим росните коренчета, които се образуват около калемите и да открием летораслите, които са се появили в основата на лозата, за да могат да свикнат с външните условия.

Може да се използва култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

Трябва да се научи правилото, че резитбата не е универсална за всички сортове и формировки

Казус: Когато подложката и калемът са с различна дебелина, което обикновено се случва при стари, измръзнали лози, се постъпва по друг начин.

Изтъкнати учени в областта на лозарството са Ив. Добрев (ампелография), Н.

Време за него е, когато дойде стадия на узряване на гроздето.

Начало » Статии » Обработка на почвата и методи за борба с плевелите в лозята

Информацията за продуктите в каталога ни се актуализира периодично. Компанията ни си запазва правото да извършва промени по всяко време, като не счита за необходимо да анонсира редакциите на страниците на онлайн магазина. 

В горната половина на елипсата се прави езиче, като тази операция се повтаря и на калема за присаждане. Двете части се сглобяват и се фиксират.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните лозя пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Дневници на лозарството”

Leave a Reply

Gravatar